Kruhový tvar a duhové prosklení. Na sídlišti postaví kostel

Vyšlo v Metru07 Vánoční pohled

Na sídlišti v brněnské Lesné by měl do tří let vyrůst nový kostel. Architekt Marek Štěpán v návrhu vychází ze současných trendů. Plánovaný svatostánek má kruhový tvar, barevné prosklení, samostatnou věž a strohý interiér. Jméno dostane po brněnské rodačce Marii Restitutě Kafkové.

Kruhový tvar kostela symbolizuje plnost a nebeské poselství budovy. „Zároveň dobře odpovídá současné liturgii, protože věřící v celé místnosti jsou stejně daleko od oltáře,“ říká architekt Marek Štěpán. V barevném duhovém prosklení po obvodu střechy se bude odrážet nebe. Oproti tradičním kostelům se odliší také velmi jednoduchým interiérem, který pojme 250 sedících a na dvě stovky stojících věřících. „Je to hlavně otázka týkající se dnešního chápání světa. Třeba v baroku byl interiér kostela zcela pojednán či popsán. Byl takovým komiksovým příběhem, protože příchozí neuměli číst a život Ježíše, světců nebo Starý Zákon tedy bylo potřeba vyobrazit. Dnes máme naopak tolik dostupných informací, vizuálních a jiných vjemů, které na nás útočí ze všech stran, že kostel by měl být prostorem ztišení bez tohoto vizuálního smogu,“ vysvětluje Štěpán. Dominantou stavby bude jednatřicetimetrová věž se zvonohrou, kterou místní farnost plánuje nechat volně přístupnou veřejnosti. Podle Štěpána totiž kostely v dnešní době mají sloužit také jako místo pro setkávání nejen věřících. Návrh počítá i s parkovacími místy. Do nového podzemního parkoviště se vejde osmatřicet automobilů. Kostel by měl být na přání farníků ohleduplný k životnímu prostředí a spotřebovávat minimum energie mimo jiné díky vytápění tepelným čerpadlem.

06 ptačí pohled nočníKostel blahoslavené Marie Restituty dostane jméno po brněnské rodačce Marii Restitutě Kafkové. Ta byla 30. března 1943 ve Vídni nespravedlivě popravena a papež Jan Pavel II. ji v roce 1998 prohlásil za blahoslavenou. Stavba vznikne vedle současného Duchovního centra, tedy na místě, kde se s kostelem počítalo už krátce po výstavbě sídliště na Lesné v 60. letech. „V uvolněné atmosféře roku 1968 vznikla mezi obyvateli Lesné iniciativa volající po výstavbě kostela. Nositeli ideje byli tehdy básník Václav Renč a filosof Radovan Perka. Záměr byl však zmařen následujícím obdobím normalizace,“ vzpomíná farník Václav Benda.

Novostavbu financují převážně svými dary sami věřící. Náklady na stavbu by se měly pohybovat mezi šedesáti a osmdesáti miliony korun. „Celkově nám přispělo víc než osm tisíc dárců a jednotlivých darů jsme získali na padesát tisíc,“ říká farář Pavel Hověz. Část peněz vybrali farníci také prodejem kalendářů a starých knih.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.